EDUCATIONAL PROGRAM SCHEDULE
Saturday, 09/21
Conference Room
11:00 - 12:00
Sign up
Discussion
Virtual Influencers Among Us
Participants: Valery Sharipov, Stas Bashkatov, Olga Wad.
Zlata Ermakova – moderator, Interactive and VR project producer in Lateral Summer Studio, game and VR
researcher Olga Vad – Curator, Head of Art&Science Department of The Polytechnic Museum
12:10 - 12:50
14:10 - 14:50
13:00 - 14:00
Sign up
Aristarkh Chernyshov, Alexander Notchenko, Anton Polskikh, Masha Slavnova.
Moderator
Vadim Smakhtin.
Discussion
Art, science and society in the Digitocene Era.
Participants:Aristarkh Chernyshov, Alexander Notchenko, Anton Polskikh, Masha Slavnova.
Moderator
Vadim Smakhtin.
15:30 - 16:10
17:10 - 18:00
Sign up
Marina Kharakhordina, Vlad Sitnikov, Vassily Lebedev, Alexander Laryanovsky.
Discussion
Advanced e-learning technologies.
Participants:Marina Kharakhordina, Vlad Sitnikov, Vassily Lebedev, Alexander Laryanovsky.
Small Hall
11:40 - 12:20
Sign up
Presentation
Transmedia Storytelling: from light shows to immersive installations.
Boris Kislitsin
12:30 - 13:10
13:20 - 14:00
Sign up
Presentation
Creating interactive installations with electrically conductive ink.
Sergey Lobodin.
14:10 - 14:50
Sign up
Presentation
Prototyping complex setups for digital art projects.
Savva Mikhaesku and Alexander Volkov.
15:30 - 16:10
Sign up
Presentation
Creative technologies: how to get into the business and become a professional.
Denis Akopov.
16:20 - 17:00
Sign up
Presentation
An open source code for media installations: a critical analysis of media projects.
Ksusha Chekhovskaya.
17:10 - 18:00
Sign up
Natalia Markevich, Yulia Zharkova, Vlad Oblasov, Alexander Aleynik, Natalya Mastalerzh
Moderator:
Ivan Fedyanin.
Discussion
Light design as a new standard of living
Participants:Natalia Markevich, Yulia Zharkova, Vlad Oblasov, Alexander Aleynik, Natalya Mastalerzh
Moderator:
Ivan Fedyanin.
Room 1
Room 3
10:00 - 18:00
Room 2
10:00 - 18:00
Sunday, 09/22
Conference Room
Small Hall
12:20 - 13:00
Sign up
Presentation
How to enjoy self-training to use new technologies and open up new opportunities.
Захар День.
13:10 - 13:50
Sign up
Presentation
Organizing a festival in a museum/park space. A festival as a live museum exposition.
Olga Arshanskaya.
14:00 - 14:40
Sign up
Presentation
External lighting design: from concept to execution. Architectural lighting design in LightCad.
Artyom Voronov.
15:20 - 16:00
17:00 - 17:50
Sign up
Presentation
A multimedia art performance in Unity in one hour.
Natalya Altufova & Yaroslav Kartsev.
16:10 - 16:50
Sign up
Presentation
Using innovative technologies in projects with classical music.
Мария Чернова, Артем Силантьев и Илья Делятицкий.
Room 3
10:00 - 18:00
Room 1
13:30 - 14:40
Sign up
District 0,
Hello Computer,
Fstr.tech,
PIK,
Dreamlaser,
Malivar,
Spice IT,
inty,
Raduga Design
Speed Dating Job Interview
Speed Dating Job Interview
Participants:District 0,
Hello Computer,
Fstr.tech,
PIK,
Dreamlaser,
Malivar,
Spice IT,
inty,
Raduga Design
Room 2
Room 4
10:00 - 18:00